Rejžák z Prahy

Rejžák z Prahy - Jaromír Břehový, režie Karel Vontroba

Jaromír Břehový  Rejžák z Prahy - režie Karel Vontroba 
Do letitého venkovského ochotnického souboru, zmítaného malou vnitřní krizí, se vloudí suverénní divadelník z Prahy, který všemu divadelnímu beze zbytku rozumí, všude byl a každého zná. Nabídne souboru inscenování ultra avantgardního textu zámořského génia pod vlastním režijním vedením. Soubor souhlasí a Rejžák se dostává do postavení mesiáše, který je pro ně zpočátku vykupitelem, zahrnovaným obdivem, později však zdrojem skepse a pochybování. Rejžákovo divadelní „evangelium“ nonsensu a absurdity je přijímáno jako písmo svaté až do okamžiku, než soubor zjistí, že s Rejžákem je všechno jinak. Situaci se rozhodnou řešit „pomstou“, a to tak, že budou otrocky naplňovat jeho vizi a nesmyslné požadavky s cílem Rejžákova ztrapnění zcela v duchu jeho dogmat. Výsledek však překvapí nejenom je samotné…

Text divadelní hry jsme si ještě před nácvikem upravili, a to v tom smyslu, že jsem přepsal konec hry a změnil jsem aranži ve smyslu avantgardního a experimentálního divadla, která měla za cíl překvapit a šokovat diváky. Tento záměr se stoprocentně vydařil, ale také vymstil, protože na soutěžních přehlídkách nebyl porotami pochopen. Vesměs poroty ocenily formu, ale vytýkaly protichůdnost oproti předloze a záměru autora.

Hra měla premiéru 16.3.2024 na domácím jevišti. Hned druhý den jsme jeli odehrát představení na soutěž O Štít města Prachatic, kterou jsme vyhráli a zároveň získali ceny za herecké výkony. 27.3.2024 jsme se zúčastnili postupové přehlídky jihočeských amatérských souborů  Dačické kejklování 2022, kde jsme sice obdrželi vcelku pozitivní hodnocení, ale hra dále na národní přehlídku Piknik Volyně 2022 nebyla doporučena. Jaroslav Mrzena získal cenu za herecký výkon v roli "Rejžáka" a Péťa a Petr Šulcovi obdrželi rovněž za herecké výkony v rolích "Inky" a "Otomara" čestná uznání. Na přehlídce vesnických divadelních souborů v Trhových Svinech dne 23.4.2022 jsme obdrželi cenu za inscenaci "Nářku samoty" a opět cenu za herecký výkon pro Jardu Mrzenu v roli "Rejžáka". Hru jsme reprízovali celkem sedmnáctkrát.
 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plakat-a4.pdf 1743 Kb