Srdce pro krále

Srdce pro krále - Karel Vontroba, volně na motivy divadelní hry Artura Marii Swinarskeho Alcestin návrat, režie Karel Vontroba

SRDCE PRO KRÁLE 
Předlohou hry Srdce pro krále se stal příběh z antické mytologie o králi Admetovi a jeho ženě Alkéstis, kterou v padesátých letech minulého století zdramatizoval polský dramatik Artur Marya Swinarski ve své hře Alcestin návrat. Tentokráte se však příběh odehrává v současnosti, v nejmenované konstituční monarchii kdesi v Evropě. Na počátku je zásadní rozhodnutí královny Alcesty a malý rozmar Smrti s velkými následky na konci. Je to hra o veliké lásce, ještě větším zklamání, pokrytectví, chamtivosti a přetvářce.

Původní hra Artura Marii Swinarskeho Alcestin návrat, napsaná v polovině padesátých let minulého století,  je parodií na Euripidovu antickou tragédii Admet a Alkéstis. Hra měla v té době v Polsku i v zemích východní Evropy velký úspěch zřejmě proto, že byla svižnou komedií odehrávající se v antice, ale plnou humorných dialogů odkazujících na tehdejší poměry v  Polsku padesátých let. Já jsem ponechal dějovou linku a půdorys královské rodiny, ale příběh jsem zasadil do současnosti a nekonkrétní evropské konstituční monarchie, bylo proto nutné přepsat téměř veškeré dialogy, aby hra byla srozumitelná pro dnešního diváka. V inscenaci jsme použili netradiční formu antických chórů v podobě pohyblivých antických soch, které "glosují" děj pouze pohybem a výmluvnými gesty. Tento prvek byl na hře oceňován nejvíce. 

Na Dačickém kejklování 2020 jsme získali doporučení poroty  na národní přehlídku Piknik Volyně, avšak z důvodu covidového lockdawnu, jsme se této přehlídky mohli zúčastnit až o rok později. kde získali ceny za herecké výkony Jarda Mrzena v roli "Herkulese" a Péťa Šulcová za roli "Etry" a oceněny byly i obě představitelky antických soch. Tato hra byla vybrána též na festival FEMAD Poděbrady 2021, ale pro nemoc jedné z hereček jsme představení nemohli odehrát. Hru po celou dobu provázela smůla proticovidových opatření, takže jsme ji mohli odehrát pouze osmkrát. 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plakat-srdceprokrale-noveobsazenidatum.pdf 46647.1 Kb